Rodinné záležitosti (Tématické príspevky)
„Ak jeden z rodičov vychádza zo súdnej siene ako víťaz, dieťa prehralo“ Jürgen Rudolph, zakladateľ Cochemskej praxe
Súdne konanie v tzv. rodinných veciach týkajúcich sa dieťaťa nie je konaním sporovým, aj keď mnohokrát vyplýva z rodinného konfliktu. Práca advokáta pri zastupovaní klienta rodiča v rodinnej veci, hájenie záujmov dieťaťa kolíznym opatrovníkom a sudca, ktorý musí rozhodnúť…náročná úloha pre všetkých zainteresovaných a výsledok nie vždy najšťastnejší. Riešením by mohla byť tzv. Cochemská prax, ktorá kladie záujem dieťaťa nad osobné spory jeho rodičov, zakladateľom je nemecký emeritný sudca Jürgen Rudolph a princípy Cochemskej praxe by mali byť „nosnými“ pri riešení otázok súdneho konania v rodinnej veci, nakoľko jej cieľom je prekonať vzájomné rozpory.
Ako sa dá na Slovensku rozviesť manželstvo Slovákov s neplnoletým dieťaťom bez ich prítomnosti, keď otec s dieťaťom bývajú v Nórsku a matka v Poľsku
Pribúdajú nám prípady rozvodov manželov, ktorí uzatvorili manželstvo ešte na Slovensku, ale aktuálne už žijú v rôznych kútoch Európy či sveta. Tu je jeden z ukážkových prípadov ako môže byť takéto manželstvo rozvedené slovenským súdom. Manžel pôvodom Slovák mal štátne občianstvo Nórskeho kráľovstva a manželka slovenské štátne občianstvo. Spoločné dieťa malo štátne občianstvo Slovenskej republiky a obvyklý pobyt v Nórsku. Obaja manželia mali na začiatku konania o rozvod obvyklý pobyt v Nórsku a neskôr sa manželka presťahovala do Poľska. Obaja manželia sa rozviesť chceli, ale ani jeden z nich sa nemohol konania pred súdom zúčastniť osobne. Právomoc slovenského súdu konať o takomto rozvode bola daná podľa zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom nakoľko jeden z manželov bol občanom Slovenskej republiky. Prevzali sme zastúpenie manžela a zabezpečili všetko potrebné k rozvodu, ktorý bol požiadavkou oboch manželov. Na základe právoplatného rozsudku Okresného súdu Lučenec, sp. zn.: 6P/1/2021 zo dňa 22.03.2021 (IČS: 6621200076) bolo manželstvo rozvedené. Z odôvodnenia rozsudku o rozvode: Vzhľadom k skutočnosti, že vo veci je daný cudzí prvok, súd sa zaoberal či má právomoc manželstvo rozviesť. S poukazom na ustanovenie § 38 Zákona o medzinárodnom práve súkromnom zistil, že jeden z manželov, teda manželka je štátnou občianskou Slovenskej republiky a teda súd má v danej veci právomoc rozhodovať.
Rozvod a výživné, keď je matka na Slovensku a otec v Británii? … dá sa to aj v neprítomnosti
Dvaja mladí ľudia uzatvorili v roku 2006 na Slovensku manželstvo a krátko na to vycestovali do Veľkej Británie, kde hľadali lepšie pracovné príležitosti pre svoju budúcnosť. Manželský život v zahraničí dlho dobre fungoval, vyrovnanie medzi prácou, spoločne stráveným časom a koníčkami bolo akurátne. V roku 2018 sa manželom narodilo prvé dieťa, dcéra. Potreba zmeny dovtedajších zvykov, nový okruh povinností i názorové odlišnosti, ktoré vyplávali na povrch, začali tvoriť trecie plochy a zdroje nedorozumení. Manželia sa odcudzili. Žena s dcérou prišli v lete roku 2020 na Slovensko, kde ostali bývať a muž zostal v Británii. Manželstvo stratilo perspektívu, a preto manželka podala v januári 2021 doma na Slovensku prostredníctvom našej kancelárie návrh na rozvod, zverenie dcéry do svojej starostlivosti a priznanie výživného. V mene klientky sme vykomunikovali, vyrokovali a zabezpečili s jej manželom uzatvorenie dohody o úprave rodičovských práv a povinností. Súd manželstvo rozviedol v neprítomnosti manžela a schválil rodičovskú dohodu (rozsudok OS Lučenec zo dňa 03.05.2021, IČS: 6621200356, sp. zn.: 6P/4/202).