Rodinné záležitosti (Príspevky) – Advokátska kancelária Andrej Cifra & partneri

Rodinné záležitosti (Tématické príspevky)

 

„Ak jeden z rodičov vychádza zo súdnej siene ako víťaz, dieťa prehralo“  Jürgen Rudolph, zakladateľ Cochemskej praxe

Súdne konanie v tzv. rodinných veciach týkajúcich sa dieťaťa nie je konaním sporovým, aj keď mnohokrát vyplýva z rodinného konfliktu. Práca advokáta pri zastupovaní klienta rodiča v rodinnej veci, hájenie záujmov dieťaťa kolíznym opatrovníkom a sudca, ktorý musí rozhodnúť…náročná úloha pre všetkých zainteresovaných a výsledok nie vždy najšťastnejší. Riešením by mohla byť tzv. Cochemská prax, ktorá kladie záujem dieťaťa nad osobné spory jeho rodičov, zakladateľom je nemecký emeritný sudca Jürgen Rudolph a princípy Cochemskej praxe by mali byť „nosnými“ pri riešení otázok súdneho konania v rodinnej veci, nakoľko jej cieľom je prekonať vzájomné rozpory.

 

Ako sa dá na Slovensku rozviesť manželstvo Slovákov s neplnoletým dieťaťom bez ich prítomnosti, keď otec s dieťaťom bývajú v Nórsku a matka v Poľsku 

Pribúdajú nám prípady rozvodov manželov, ktorí uzatvorili manželstvo ešte na Slovensku, ale aktuálne už žijú v rôznych kútoch Európy či sveta. Tu je jeden z ukážkových  prípadov ako  môže byť takéto manželstvo rozvedené slovenským súdom. Manžel pôvodom Slovák mal štátne občianstvo Nórskeho kráľovstva a manželka slovenské štátne občianstvo. Spoločné dieťa malo štátne občianstvo Slovenskej republiky a obvyklý pobyt v Nórsku.  Obaja manželia mali na začiatku konania o rozvod obvyklý pobyt v Nórsku a neskôr sa manželka presťahovala do Poľska. Obaja manželia sa rozviesť chceli, ale ani jeden z nich sa nemohol konania pred súdom zúčastniť osobne. Právomoc slovenského súdu konať o takomto rozvode bola daná podľa zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom nakoľko jeden z manželov bol občanom Slovenskej republiky. Prevzali sme zastúpenie manžela a zabezpečili všetko potrebné k rozvodu, ktorý bol požiadavkou oboch manželov.  Na základe právoplatného rozsudku Okresného súdu Lučenec, sp. zn.: 6P/1/2021 zo dňa 22.03.2021 (IČS: 6621200076) bolo manželstvo rozvedené. Z odôvodnenia rozsudku o rozvode: Vzhľadom k skutočnosti, že vo veci je daný cudzí prvok, súd sa zaoberal či má právomoc manželstvo rozviesť. S poukazom na ustanovenie § 38 Zákona o medzinárodnom práve súkromnom zistil, že jeden z manželov, teda manželka je štátnou občianskou Slovenskej republiky a teda súd má v danej veci právomoc rozhodovať.

 

Rozvod a výživné, keď je matka na Slovensku a otec v Británii? … dá sa to aj v neprítomnosti

Dvaja mladí ľudia uzatvorili v roku 2006 na Slovensku manželstvo a krátko na to vycestovali do Veľkej Británie, kde hľadali lepšie pracovné príležitosti pre svoju budúcnosť. Manželský život v zahraničí dlho dobre fungoval, vyrovnanie medzi prácou, spoločne stráveným časom a koníčkami bolo akurátne. V roku 2018 sa manželom narodilo prvé dieťa, dcéra. Potreba zmeny dovtedajších zvykov, nový okruh povinností i názorové odlišnosti, ktoré vyplávali na povrch, začali tvoriť trecie plochy a zdroje nedorozumení. Manželia sa odcudzili. Žena s dcérou prišli v lete roku 2020 na Slovensko, kde ostali bývať a muž zostal v Británii. Manželstvo stratilo perspektívu, a preto manželka podala v januári 2021 doma na Slovensku prostredníctvom našej kancelárie návrh na rozvod, zverenie dcéry do svojej starostlivosti a priznanie výživného. V mene klientky sme vykomunikovali, vyrokovali a zabezpečili s jej manželom uzatvorenie dohody o úprave rodičovských práv a povinností. Súd manželstvo rozviedol v neprítomnosti manžela a schválil rodičovskú dohodu (rozsudok OS Lučenec zo dňa 03.05.2021, IČS: 6621200356, sp. zn.: 6P/4/202).  

 

 

Andrej Franc
Andrej Franc
2022-05-23
Som veľmi spokojný s vašimi službami, keďže už v minulosti ste my veľmi pomohli zbaviť sa dlhou, ktoré boli prehnané rôznymi nezmyselnými poplatkami, úžerou a vďaka vám som začal žiť kvalitnejší a hlavne šťastnejší život a v prvom rade sa my vracia aj úsmev na tvári vďaka vám 🙂
Milan Pisar
Milan Pisar
2022-05-05
Dobrý deň, touto cestou sa chceme poďakovať celemu týmu Advokátskej kancelárie pána JuDr Cifru,ako aj pánovi JuDr Barkacovi za právne služby, zastupovanie v spore so spoločnosťou EOS, v ktorom sme boli úspešní aj na odvolacom Súde v Trenčíne .Majú ľudský prístup a v neposlednom rade nám ušetrili veľkého množstva financií,presnejšie 26000€v právnych úkonov,ktoré pod ich vedením boli úspešne. Majú neskutočny profesionálny prístup k zákazníkom, ludske jednanie a hlavne veľa odbornosti.Sme Vám neskutočne vďačný že ste sa ujali našich prípadov a mimochodom, 3 prípady a všetky úspešne. Ak máte finančné problémy a neviete si rady, neváhajte kontaktujte Advokátsku kanceláriu Judr.Cifru .Ďakujeme Pisarovi Prievidza
Tibor Almai
Tibor Almai
2022-02-14
Robert Šípka
Robert Šípka
2022-02-11
Dobrý deň, touto cestou sa chcem poďakovať za služby advokátskej kancelárie JUDr Andreja Cifru . Ďakujem za úspešné zastupovanie mojej osoby v súdnom spore a odporúčam využiť služby už menovanej advokátskej kancelárie.
Erika Čabová
Erika Čabová
2022-02-03
Po niekoľko ročných naťahovačkách sa nášho prípadu ujala kancelária JUDr.Cifru a dotiahli to dokonca. Úspešne ukončili náš prípad, za čo im patrí naša veľká vďaka.
Lenka Krupinska
Lenka Krupinska
2021-12-06
Veľmi pekne ďakujem p.Cifrovi za jeho služby.Profesionálny a ľudský prístup.Kedykoľvek nápomocný,vyrieši aj ťažké situácie.
pavlina zobolova
pavlina zobolova
2021-11-26
Viera Brozmanova
Viera Brozmanova
2021-11-12
Po prečítaní všetkých recenzií nemám čo viac napísať. Jedno viem, že moje rozhodnutie začať spoluprácu s Fenixom bolo správne. Skvelá spolupráca, fundovanost a hlavne pozitívny výsledok pre poškodeného. Patrí im veľká vďaka. Vrele doporučujem všetkým, ktorí potrebujú služby v nezákonných zmluvách zo strany veriteľov, obrátiť sa na združenie FÉNIX. Ešte raz Ďakujem.
Evi Papp
Evi Papp
2021-11-12
Vyjadrujem veľkú spokojnosť .Je to advokátska kancelária na vysokej úrovni .Veľmi pekne ďakujem celému tímu že mi pomohli zvíťaziť aj keď som myslela že už je všetko stratené. Nesmierne si vážim ľudský prístup JUDr. Milana Barkáča . Veľká vďaka
Ammrte x
Ammrte x
2021-10-19
Veľmi ústretový ,vysoko odborný personál. Profesionálny prístup ,snaha pomôcť v zložitých situáciách k vašej spokojnosti. Aj keď som z ďalej od sídla advokátskej kancelárie ,vždy budem využívať ich služby .
Zavolajte nám
ALEBO
Nám napíšte

cifraadvokat@cifraadvokat.sk